Czym jest pole magnetyczne w fizykoterapii?
Fizykoterapia wykorzystuje wiele metod, które mają na celu uśmierzenie bólu pacjenta czy też jego skuteczną rehabilitację po chorobie. Jedną z nich jest magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym. Jak wygląda taki zabieg? Jak działa pole magnetyczne na organizm? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Jak przebiega leczenie polem magnetycznym?
Pole magnetyczne stosowane podczas zabiegów wytwarzane jest przez specjalne urządzenie, za pomocą magnesów i cewek. Magnesy mocuje się do ciała pacjenta w obszarze bólowym. Pole magnetyczne delikatnie wpływa na reakcje biochemiczne organizmu, a magnesy oddziałują na naładowane cząsteczki we krwi, błonach komórkowych i nerwach. Mówiąc prościej, energia magnetyczna stymuluje komórki do naprawy. Dzięki procesom w nich zachodzącym zwiększa się ilość jonów i elektrolitów w ciele, procesy gojenia poprawiają się, a komórki zostają naładowane dodatnio. To z kolei umożliwia im wyzwalanie prądów elektrycznych, które zamieniają się w niezbędne do funkcjonowania impulsy.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do magnetoterapii?
Fizykoterapia polem magnetycznym zalecana jest szczególnie pacjentom z zapaleniem stawów, osteoporozą, neuropatią obwodową, złamaniami bez zrostu i przewlekłym zmęczeniem. Magnetoterapia jest również skuteczna w walce z migrenami, chorobą Crohna, wrzodami żołądka, rozrostem prostaty, a nawet niepłodnością. Z zabiegów korzystać mogą nawet dzieci.
Rehabilitacja polem magnetycznym nie powinna być jednak zalecana kobietom miesiączkującym i będącym w ciąży. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest też rozrusznik serca (i inne elektroniczne implanty), nowotwór, schorzenia układu sercowo-naczyniowego, a także infekcje i choroby zakaźne.
Warto wspomnieć, że terapia polem magnetycznym jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Pacjent może odczuwać przyjemne mrowienie lub ciepło. Skutki uboczne magnetoterapii, takie jak np. rozdrażnienie czy bezsenność występują u znikomego odsetka pacjentów, najczęściej po złym doborze dawek przez niedoświadczonego rehabilitanta.