Na czym polega zabieg falą uderzeniową?
Podczas rozmów pacjentów podczas zabiegów rehabilitacyjnych lub fizjoterapeutycznych czasami można usłyszeć, że w walce z bólem szczególnie pomogła im fala uderzeniowa. Jak dokładnie wygląda ten zabieg i czy każdemu może przynieść ulgę? Kto w szczególności powinien się na niego zdecydować? Sprawdźmy!
Czym jest fala uderzeniowa?
Zabieg z użyciem fali uderzeniowej to zabieg nieinwazyjny. W jego trakcie specjalista przykłada do danego stawu, mięśnia czy ścięgna pacjenta specjalną głowicę, która emituje energię w jego kierunku. Fala uderzeniowa dostaje się w głąb tkanek, gdzie zapoczątkowuje procesy regeneracji i leczenia. Z fali uderzeniowej korzystają nie tylko fizjoterapeuci, ale też ortopedzi oraz lekarze sportowców. Zabieg ten jest wręcz bezkonkurencyjny w przypadku takich urazów jak np. ostroga piętowa czy łokieć tenisisty. Chociaż sam zabieg jest stosunkowo bezbolesny, może pojawić się po nim siniak, czasowa tkliwość czy zaczerwienienie skóry.
Na co może pomóc fala uderzeniowa?
Fala uderzeniowa działa przeciwbólowo, rozluźnia mięśnie, poprawia miejscowy metabolizm komórkowy oraz mikrokrążenie. Zabiegi z jej użyciem są szczególnie polecane pacjentom z przewlekłymi schorzeniami układu ruchu, entezopatiami i wyroślami kostnymi stawów obwodowych. Fala uderzeniowa jest skuteczna przy leczeniu zespołów przeciążeniowych, w tym m.in. kolana biegacza, łokcia tenisisty czy ścięgna Achillesa. Może pomóc również przy zespole bolesnego barku, a także problemach z kończynami dolnymi: ostrogą piętową i zapaleniu rozcięgna podeszwowego. Zabiegi z użyciem fali uderzeniowej wykonuje się w seriach, co kilka dni. Fala oddziałuje nie tylko na mięśnie, ścięgna i więzadła, ale również m.in. na nerwy i punkty kostne, dzięki czemu dana partia ciała leczona jest kompleksowo.